KOBIETY W CZERNI - KOBIETY PRZECIW WOJNIE

STOIMY W CISZY, PONIEWAŻ ŻADNE SŁOWA NIE SĄ W STANIE WYRAZIĆ TRAGEDII, JAKIE NIOSĄ WOJNY I NIENAWIŚĆ.
Przyjdź ubrana na czarno.

NASZA CISZA JEST SŁYSZALNA

Stoimy w tym miejscu w ciszy w imieniu WSZYSTKICH ofiar wojen...Na całym świecie są miliony zapomnianych ofiar konfliktów. Stoimy by przypomnieć o nich. Stoimy w imieniu każdego cywila i żołnierza, ofiary dalekiej czy bliskiej wojny. Jesteśmy matkami, żonami i córkami. Solidaryzujemy się z kobietami na całym świecie- z bezbronnymi ofiarami wojen. Chcemy przypomnieć o ich cierpieniu.

KOBIETY W CZERNI to międzynarodowy ruch kobiet przeciwko wojnie, zbrojeniom i innym formom przemocy. To niepartyjna sieć kobiet, które nie wierzą, że przemoc zapobiega dalszej przemocy. To nie jest organizacja, ale zrzeszenie kobiet, które stojąc w czerni na ulicach wielu miast, chcą przypomnieć wszystkim, że na świecie ciągle toczą się wojny, w których giną setki czy nawet tysiące kobiet i dzieci.

Gwałty, przymusowa prostytucja czy wykorzystywanie seksualne kobiet i dzieci to codzienna rzeczywistość wojny, która utrzymuje się na wysokim poziomie nawet po jej zakończeniu. 80% uchodźców wojennych to właśnie kobiety i dzieci. (źródło: przed. z int. U.N. Security Council Resolution 1325,2000).

A oto tylko kilka teraźniejszych przykładów wojen czy konfliktów
- czy wiesz, że...?.:

  • Trwający od ponad pięciu lat konflikt zbrojny w Republice Czeczenii charakteryzuje się naruszeniami praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, popełnianymi na szeroką skalę przez obie strony konfliktu. Zamiast rządów prawa mają miejsce pozasądowe egzekucje, "zaginięcia" i tortury, w tym gwałty i morderstwa oraz ataki przeprowadzane przez zbrojne ugrupowania opozycyjne. Od czasu wybuchu jesienią 1999 roku drugiego konfliktu w Czeczenii "zaginęły" tam tysiące Czeczenów.W pierwszym okresie obecnego konfliktu zbrojnego Amnesty International udokumentowała kilka przypadków Czeczenek, które były przez członków sił zbrojnych torturowane, gwałcone, brutalnie traktowane lub "zaginęły".
  • Mimo sprzeciwu blisko 70% obywateli polscy żołnierze uczestniczyli w wojnie w Iraku. Obecnie nie bacząc na koszty (blisko 30 mln dolarów) nasze wojska nadal stacjonują w Iraku. Polska wielokrotnie w historii doświadczona przez rozbiory i okupacje, teraz sama jest okupantem. Z państwa objętego kryzysem gospodarczym, dużym bezrobociem, borykającego się z narastającymi problemami społecznymi, mamy stać się "mocarstwem" odbudowującym Irak. Raczej należało by powiedzieć "eksploatującym" Irak. Żadne działania wojenne nie służą poprawie sytuacji na świecie, ani w naszym kraju. źródło: Amnesty International 20-01-05
  • W Sudanie w Darfurze, ponad 1,65 miliona ludzi zostało siłą przesiedlonych, a więcej niż 50.000 zostało zabitych, gdy grupy zbrojne rozpoczęły protest przeciwko marginalizacji pozycji ludzi osiadłych w rejonie zachodniego Sudanu. W krajach Azji i Afryki ponad pół miliona chłopców i dziewcząt do 14 roku życia walczy jako żołnierze. Liberia (Kongo) jest zamieszana w wojnę domową od 15 lat. Ponad 800.000 ludności jest w obozach dla uchodźców. Kraj ten cierpi na brak wody do picia, elektryczności i niewystarczającą ilość szpitali czy szkół.

Ruch KOBIETY W CZERNI (WOMEN IN BLACK) został zapoczątkowany w 1988 r. przez izraelskie i palestyńskie kobiety, które protestowały w Jeruzalem przeciwko trwającej 20 lat izraelskiej okupacji Gazy i Zachodniego Wybrzeża. Obecnie to międzynarodowy ruch, który zrzesza około 10 000 kobiet na całym świecie. Grupy KOBIET W CZERNI widoczne są na ulicach dużych miast Anglii, Australii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii Północnej, Izraela, Japonii, Kanady, na Maladiwach, Meksyku, Niemczech, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Turcji i Włoszech...teraz i Polski. W 2001 r. ruch ten został uhonorowany przez Narody Zjednoczone MILENIJNĄ Nagrodą Pokojową.

Dołącz do nas! Przyjdz ubrana na czarno i wez przyjaciółkę ze sobą.
kontakt: ufa@rozbrat.org, tel. (0) 504550857

 

tgtgtttttttttttttttzzttt| główna | zapowiedzi | linki | historia | relacje | kontakt | poradnik - pobór stop |